A to svědectví je toto: Bůh nám dal věčný život a ten život je v jeho Synu. (1. Jan 5,11) |
Arabský člen Knessetu Basel Ghattas (strana Balad) apeloval ve středu na papeže Františka, aby osobně intervenoval a zastavil křesťanské Araby, občany Izraele, sloužit v jeho armádě, uvedl izraelský deník Haaretz.
Ghattas poslal svoji žádost arcibiskupovi Guiseppe Lazzarottovi, reprezentantovi Vatikánu v Jeruzalémě, přímo do kanceláře Svaté stolice na Olivovém vrchu. Zároveň spojil svoji žádost s chystaným příchodem papeže do Izraele, načasovaným na 24. květen 2014. Proslechlo se také, že papežova návštěva bude ve znamení podpory palestinských Arabů.
Poslanec Ghattas ve svém dopise nazval poslední snahy naverbovat více křesťanů do armády (Izraelské obranné síly, ang. IDF) jako součást politiky „rozděluj a panuj“ s cílem podpořit „izraelizaci arabské menšiny.“ Papeže proto požádal, aby intervenoval proti údajnému pokusu „poškodit palestinskou menšinu v Izraeli.“
Tento požadavek byl vznesen téměř týden potom, co sdružení v rámci IDF, Fórum křesťanských vojáků, poukázalo, že nábor křesťanských Arabů do armády židovského státu je na dobrém vzestupu. Zdroje IDF neposkytují přesné čísla křesťanů sloužících v řadách armády, avšak Fórum konstatuje, že nárůst je významný, činící 300 křesťanů sloužících v IDF, z toho 157 jako branců.
Podle čísel prezentovaných na setkání sponzorovaném Ministerstvím obrany minulý rok v Horním Nazaretu, 84 křesťanů vstoupilo do armády v polovině roku 2013. V minulosti se takového čísla dosáhlo za více než 18 měsíců. Fórum říká, že jsou ještě desítky dalších mladých Arabů, čekajících na svoji příležitost sloužit v armádě.
Ghattasův dopis je dalším krokem v kampani, ve které arabští lídři v Izraeli vystupují proti vzrůstajícímu náboru svojin soukmenovců do IDF. Vedoucí Fóra, duchovní Gabriel Nadaf, obhajoval silné spojení arabských křesťanů se státem Izrael, za co byl sankciovaný vlastní řecko-ortodoxní církví. Arabští poslanci Knessetu – mnozí z nich spolehlivě antisionističtí – Nadafa také odsoudili, nazývaje ho „agentem sionismu, usilujícím se rozdělit Araby“. Útoky na Nadafa se zintenzivnily v prosinci minulého roku, kdy byl jeho 12letý syn napaden v Nazaretu. Útočník byl identifikován jako aktivista z extrémně levicové strany Hadaš.
Poslankyně Hanin Zoabi (strana Balad) rovněž zesílila útoky proti náboru křesťanských Arabů do IDF. Minulý týden byla obviněna z vyhrožování mluvčímu Fóra, Šadi Halulovi, ohledně odvodů do armády.
Nárůst náboru křesťanů se připisuje více faktorům, nejvíce však kontrastu mezi izraelským zacházením s křesťanskou menšinou a rozšířeným pronásledováním křesťanů v okolních zemích s muslimskou většinou. Obzvláště starobylé před-islámské komunity v Sýrii, Egyptě a Iráku čelí nebývalým útokům od islamistických skupin. Proto mnozí poukazují, že tato krutá realita vede mnohé křesťanské Araby v Izraeli zvážit svoje tradiční vazby s vlastními arabskými – muslimskými a antisionistickými – představiteli.
Obzvláště irácká křesťanská komunita čelí zániku, když v počtu duší klesla – kvůli útokům Al-Kajdy a jiných extrémistických skupin – z jednoho milionu téměř na 400tisíc. Duchovní církve z Bagdádu, Pios Cacha, vyjádřil minulý rok svoje obavy, že Iráčtí křesťané mohou skončit „v následování našich židovských bratrů“, odkazujíc tak na kdysi prokvétající židovskou komunitu, která byla vyhlazena pronásledováním, diskriminací a násilím ze strany muslimské většiny v Iráku.
Naproti tomu je Izrael jediná země Blízkého východu, kde křesťanská populace demograficky vzrůstá.
Zdroj: Arutz Sheva, 19. 2. 2014, Haaretz, 19. 2. 2014
Foto: Izraelská Arabka Monaliza Abdo, hrdě sloužící v Izraelské armádě (zdroj).