Odměnou hříchu je totiž smrt, ale Božím darem je věčný život v Kristu Ježíši, našem Pánu. (Římanům 6,23) |
Minulý týden ve středu 16. září jeruzalémský institut Jad Vašem oznámil, že v rámci vykopávek v Polsku bylo odhaleno umístění plynových komor v pracovním táboře Sobibor. V jejich okolí se našly osobní věci obětí, včetně snubních prstenů.
V Sobiboru bylo zavražděno přibližně 250 000 Židů. Zhruba 600 vězňů vyvolalo 14. října 1943 vzpouru a nakrátko se jim podařilo uprchnout. 100 až 120 z nich vzpouru přežilo a z nich pouze 60 přežilo válku. Po povstání v táboře srovnali nacisté oblast se zemí a borovicemi zakryli své zločiny.
Archeologické vykopávky, které provádí mezinárodní tým odborníků od roku 2007, odhalily v minulosti tisíce osobních věcí, které patřily lidem vězněným v táboře, včetně šperků, parfémů, léků a nádobí. Minulý týden byla odkryta studna, kterou využívali vězni v „táboře 1“, kde došlo ke vzpouře. Také obsahuje několik osobních věcí, patřících Židům, protože němečtí strážníci do ní naházeli odpad, když bourali tábor.
Dr. David Silberklang, vedoucí vědecký pracovník Mezinárodního institutu Jad Vašem pro výzkum holocaustu, řekl: „Objev přesného umístění plynových komor v táboře Sobibor je objev zásadního významu pro výzkum holocaustu.“ Uvedl, že je důležité si uvědomit, že „neexistují žádné stopy po Židech pracujících v okolí plynových komor, a proto jsou tyto nálezy to jediné, co zůstalo po těch, kteří byli zavražděni.“ Silberklang řekl, že „se otevřelo malé okno do jejich každodenního utrpení“.
Dodal, že poprvé budou moci výzkumníci lépe pochopit proces vyvražďování v táboře a to, čím si Židé před svou smrtí prošli. „Zjištění přesné velikosti plynových komor nám umožní pochopit, jaká byla jejich kapacita, a z toho můžeme určit přesnější odhad množství usmrcených osob v táboře Sobibor,“ vysvětlil. Zjištění také podle něho pomohou vyplnit mezery v tom, co se stalo s vězni, kteří utekli z tábora během povstání.
Archeolog Joram Haim uvedl, že byli překvapeni velikostí stavby, ve které se nacházely plynové komory, a tím, jak byly zdi komor dobře zachovány. „Nejzajímavější na tom je, že v blízkosti plynových komor jsme našli snubní prsteny s nápisem v hebrejštině: Hare at Mekudeshet li (Hle, ty jsi zasvěcen mně).“
Zdroj: Jerusalem Post - jpost.com, 17.9 2014 (redakce jpost.com, Lahav Harkov)