Odměnou hříchu je totiž smrt, ale Božím darem je věčný život v Kristu Ježíši, našem Pánu. (Římanům 6,23)

Barroso převzal medaili Wallenbergovy nadace

Barroso převzal medaili Wallenbergovy nadace

V úterý 4. Března 2014 převzal předseda Evropské komise José Manuel Barroso medaili Nadace Roaula Wallenberga při příležitosti stého výročí jeho narození za svého zesnulého krajana, portugalského diplomata jménem Aristides de Sousa Mendes. Ocenění mu udělili za jeho hrdinské úsilí při záchraně desítek tisíc Židů před nacisty tím, že jim jako generální konzul v Bordeaux vydával portugalské pasy.

Ve své děkovné řeči předseda Evropské komise Barroso ocenil práci Raoula Wallenberga i de Sousy jako příklady pro náš každodenní život. Medaile mu byla udělena také za jeho práci ve funkci předsedy Evropské komise a jeho boj proti antisemitismu, xenofobii a rasismu, jakož i za přínos v prosazování lidských práv.

Na malém soukromém obědě po ceremonii předseda Evropské koalice za Izrael (ECI) Tomas Sandell hovořil o historii této organizace. Jednou z inspirací ECI se stala také otázka nositele Nobelovy ceny Elieho Wiesela, kterou položil na Summitu EU o antisemitismu roku 2004: „Proč byli Židé jediní, koho znepokojoval nárůst antisemitismu v Evropě? Kde byli všichni ostatní?“

Sandell vysvětlil, že Evropská koalice za Izrael vlastně začala jako „koalice všech ostatních“, teda nežidů. Podotkl, že Evropská unie by měla být takovou Unií „všech ostatních“, včetně těch Židů, kteří stále žijí pod hrozbou narůstajícího antisemitismu. „Raoul Wallenberg neměl žádný důvod starat se o „ty druhé“ – Židy v Budapešti – ale následoval svoje vnitřní přesvědčení a pomáhal tam, kde bylo potřebné pomoci, čímž zachránil desetitisíce Židů,“ řekl Sandell. „Motivaci toho možno najít v Ježíšových slovech, když shrnuje zákon a proroky do zlatého pravidla: Jak chcete, aby lidé činili vám, tak čiňte i vy jim.“

„ Ke všem těm směrnicím a předpisům, které vycházejí z této budovy Komise, dodejme k Lisabonské smlouvě ještě jeden bod – zlaté pravidlo,“ navrhl Sandell. „Nese se v tom jistém duchu, který představovali jak Wallenbert, tak i de Sousa,“ dodal.

V rámci samostatného rokování se Tomas Sandell a dvě neteře Raoula Wallenberga Louise von Dardelová a Marie Dupuyová setkali s ruským velvyslancem při EU Vladimírem Čižovem. Požádali o pomoc ruské orgány při prozkoumání dokumentů z ruských archivů, aby bylo možné konečně určit Wallenbergův osud. Wallenberga a jeho řidiče Wilmose Langfeldera zajali Rusi roku 1945, ale jejich osud nebyl nikdy objasněn.

Evropský parlament nedávno přijal usnesení, ve kterém požádal ruské orgány: „…..aby spolupracovaly při otevření ruských archivů, umožnily přístup výzkumníkům a odtajnily příslušné dokumenty, které by mohly vrhnout světlo na osudy mnohých osob, uvězněných sovětskými bezpečnostními složkami na konci druhé světové války, včetně Raoula Wallenberga, který před 70 lety zachránil tisíce maďarských Židů před genocidou.“

Zdroj: tiskové prohlášení ECI, 6. 3. 2014

Na obrázku zleva. Tomas Sandell, Louise von Dardelová a José Manuel Barroso (zdroj ECI)


Zpět na zprávy