Hledejte nejprve Boží království a jeho spravedlnost, a toto vše vám bude přidáno. (Matouš 6,33) |
Olexandr Turtschynow, známý baptistický pastor a popřední opoziční politik Ukrajiny, se v neděli 23. Února stal dočasným prezidentem poté, co parlament odvolal prezidenta Viktora Janukovyče. Pád Janukovyčova režimu přišel po třech měsících stupňujících se protestů, které minulý týden propukly v násilnosti, což si vyžádalo 88 obětí na životech. Většina protestů probíhala v Majdane, teda na Náměstí svobody v hlavním městě Kyjev.
Důvodem bylo Janukovyčovo rozhodnutí posunout Ukrajinu do užšího ekonomického a politického vztahu s Ruskem. To pobouřilo mladší Ukrajince, kteří by chtěli, aby se jejich krajina přiblížila spíše Evropské unii. Po svém odvolání Janukovyč opustil Kyjev a údajně se nachází na Krymu, autonomní republice na jihovýchodě Ukrajiny. Podle mediálních zpráv obvinila nová vláda Janukovyče z masové vraždy a vydala příkaz na jeho zatčení.
V pondělí večer v Kyjevě Turtschynow (49) poprvé veřejně vystoupil od nástupu do úřadu dočasného prezidenta. Podle neoficiálního překladu řekl: „Bezprecedentní krutost a brutalita diktátorského režimu občany nezastavila. Nezištně položili životy na obranu svých práv – a vyhráli.
Naší prvořadou úlohou je zabránit konfrontaci, znovu získat kontrolu….zajistit mír a klid, předejít novým ztrátám na životech, místním nepokojům a lynčování. Další prioritou je návrat do evropské integrace. Musíme se vrátit do evropské rodiny. Jsme si vědomi důležitosti vztahů s Ruskou federací a jsme připraveni na dialog s ruským vedením s cílem vybudovat vztahy s touto zemí nanovo, skutečně spravedlivé a na dobré sousedské bázi, což v sobě zahrnuje i uznání toho, že Ukrajina se rozhodla pro Evropu. „Parlament stanovil termín nových národních voleb na konec května.
Volba baptistického pastora za dočasného prezidenta na Ukrajině, jejíž populace byla po staletí z většiny ortodoxní, není žádným velkým překvapením pro Sergeje Rachuba, ředitele ruské misijní organizace se sídlem v USA. Již léta je s Turtschynowem v pravidelném kontaktu.
„ V politických kruzích je znám jako zásadový, čestný lídr, přestože byl vždy jaksi ve stínu Julie Tymošenskové, uvězněné premiérky, kterou včera propustili. Je znám jako kazatel, který i přes svoji práci opozičního politika káže pravidelně v jedné z baptistických církví v Kyjevě, přestože ochranka musí cestovat s ním. Ve všeobecnosti, evangelikální církve jsou rozrušeny z Turtschynowa náhlého jednomyslného jmenování za úřadujícího prezidenta. V rámci evangelikální komunity existuje určitý post-sovětský postoj, že opravdový křesťan nemůže být politikem. Osobně si myslím, že je skvělé, že Turtschynov volá po sjednocení a zhojení národa.“
Nestalo se to poprvé, co si východoevropská země zvolila protestanta za prezidenta. Roku 1999 si Makedonie vybrala za svého prezidenta Borise Trajkovského, laického metodistu, který sloužil v romské komunitě. Makedonci mu říkali „George W. Bush Makedonie“. Roku 2001, v rozhovoru pro americký zpravodajský web Christianity Today během národního modlitebního setkáni (National Prayer Breakfast) ve Washingtonu řekl: „Sloužit Bohu znamená být s lidmi a následovat Ježíšovy kroky.“ Trajkovski však tragicky zahynul roku 2004 při leteckém neštěstí v Bosně.
Zdroj: Christianity Today, 24. 2. 2014 (Timothy C. Morgan)
Foto: Kyjev, Wikimedia Commons ((В. Власенко)