Ale těm, kteří ho přijali, dal právo být Božími dětmi – všem těm, kdo věří v jeho jméno. (Jan 1,12) |
Ceremonie zapalování chanukových svíček se uskutečnila v neslavně známé věznici v sicilském městě Palermo, které sloužilo jako hlavní stan španělské inkvizice v letech 1601-1782.
Tato oslava – první svého druhu – byla organizována rabínem Pinhasem Punturellem, vyslancem organizace Shavei Israel (přeloženo jako Navrátilci Izraele) pro jižní Itálii a Sicílii. Mezi zúčastněnými byli také profesor Roberto La Galla, kancléř Univerzity v Palermu, mnozí fakultní členové a také okolo 100 tzv. Bnei Anusim, kteří žili na Sicílii.
Bnei Anusim (volně přeloženo jako děti donucení) jsou potomci Židů, kteří byli násilně konvertováni na katolicismus během inkvizičního teroru. Mnozí z těchto „nových křesťanů“ vykonali, co bylo v jejich silách, aby zůstali věrni židovským kořenům, odevzdávajíc tak víru a náboženské zvyklosti judaismu v průběhu generací svému potomstvu.
„Stovky let po tom, co vězení (paláce) Steri pracovalo, aby udusilo oheň světla Izraele, jsme dnes přišli ukázat, že židovský plamen i nadále hoří,“ řekl Michael Freund, zakladatel a ředitel Shavei Israel, organizace, která pracuje, aby přivedla „krypto-Židy“ Bnei Anousim zpět k židovství.
„Po dobu 200 let byli Židé mučeni mezi zdmi paláce a mnozí z nich byli inkvizicí upáleni za to, že tajně praktikovali svou judaistickou víru. A proto je tato událost nejenom historická – je zároveň symbolická v tom, že světlo chanukových svíček přišlo na toto místo, ve kterém vládla temnota inkvizice.“
Freund dále uvedl, že na stěnách samotek jsou stále nápisy, které zanechali vězni – mezi nimi jsou dva napsané hebrejským písmem.
Pronásledování Židů na Sicílii vyvrcholilo v roku 1492, když španělští Židé – včetně těch na Sicílii – byli násilně vyhnáni. V té době žilo v 52 komunitách ostrova přibližně 37 tisíc Židů. Mnozí byli vyhnáni a jiní, násilně přinuceni konvertovat, trpěli po generace pod krutovládou inkvizice.
Zdroj, foto: Arutz Sheva 12.5 2013