Hledejte nejprve Boží království a jeho spravedlnost, a toto vše vám bude přidáno. (Matouš 6,33) |
Během Mezinárodního dne vzpomínky na oběti holocaustu se v Izraeli promítal film o slovenské židovce Gisi Fleischmann, která prostřednictvím úplatkářských operací za druhé světové války pomohla zachránit životy mnohých lidí. Na její vlastní příběh se však trochu pozapomnělo.
Gisi Fleischmann se narodila roku 1892 v Bratislavě. Během války organizovala v rámci Pracovní skupiny – ilegální odnože Ústředny Židů – pomoc na zastavení deportací slovenských Židů. Uplácela zkorumpované úředníky na nejvyšších místech, čímž se jí podařilo zachránit tisíce lidí před hroznou smrtí. Svoje dvě dcery poslala do Palestiny, ale sama tuto možnost zachránit se, neví se proč, nevyužila. Gisi nakonec nacistické mašinerii neunikla a v říjnu 1944 byla v posledním transportu ze Slovenska deportována do vyhlazovacího tábora. Osvienčim. Tam ji ve věku 52 let zavraždili.
Před několika lety vyšla v knižní podobě sbírka jejich listů a uznání se jí dostalo také v roku 2012, kdy o ní Slovenské národní divadlo připravilo inscenaci k 70. výročí prvních nacistických transportů Židů z Československa. Tato hra inspirovala izraelskou režisérku Natašu Dudinski (46), která má mimochodem slovenské kořeny, k natočení dokumentárního filmu o této odvážné ženě. Premiéra jejího dokumentu se konala 27. ledna v Haifě a minulý týden se film promítal také v Tel Avivu a Jeruzalémě.
„Nejsem si jista, proč její příběh není známější,“ řekla pro timesofisrael.com Dudinski. „Možná proto, že byla z malé země. Nebo možná proto, že šlo o podplácení. Anebo možná je to tím, že byla žena. Na ženy se v historii často zapomíná,“ dodala.
Ve filmu se objevují záběry ze zkoušek Slovenského národního divadla, rozhovory s historiky, jako např. Yehudem Bauerem, nebo rozhovory s některými příbuzných Gisi Fleischmann, kteří přežili.
Podle režisérky neexistují v souvislosti s Gisi Fleischmann žádná podezření, že by peníze někdy zpronevěřila nebo by byly použity jen pro vyvolené. Pracovní skupina se snažila získat prostředky také od jiných židovských organizací v Evropě, aby její plán na záchranu lidí měl co největší záběr. Její prosby však nebyly vyslyšeny. Ale ani ona, ani její skupina nepodlehly zoufalství a podařilo se jim zachránit alespoň některých, i když ne všechny, které chtěly. A to bylo v té době více, než učinili mnozí jiní.
Trailer k filmu Rabínka o Gisi Fleischmann
Zdroj: topky.sk (sz)
Foto: youtube.com