A to svědectví je toto: Bůh nám dal věčný život a ten život je v jeho Synu. (1. Jan 5,11) |
Nejmenší Menoru vyrobili u příležitosti letošního svátku Chanuky vědci z fyzikální laboratoře Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Je velikosti zrnka prachu a ukazuje revoluční schopnosti laboratorního systému Nanoscribe.
Mikroskopická Menora, která je vysoká méně než desetinu milimetru a je prostým okem neviditelná, je postavena z bloků o velikosti 100 nanometrů (tj. jedné desítitisíciny milimetru).
Jak uvádí profesor Aharon Agranat, jeho laboratoř se specializuje na technologické objevy, označované jako „heterogenní integrace“, které v jednom systému spojují různé schopnosti, jako jsou přenositelnost, citlivost, zpracování dat a komunikace.
Příkladem potenciálu této technologie je vytvoření fyzického rozhraní mezi zařízeními na zpracování elektronických signálů a optoelektronickými zařízeními. S takovouto technologií by bylo možné vybudovat nový typ sítě, schopné vnímat své okolí a přímo jej ovlivňovat. Tento průlom by přinesl revoluci na poli medicíny, životního prostředí, vojenství a boje proti terorismu.
Jiná průlomová technologie, při jejímž vývoji může systém Nanoscribe pomoci, je známa jako „laboratoř v čipu“, tedy miniaturní systém, který umožňuje provádění chemických a biologických procesů a fyzických měření vzorků o velikosti od nanolitrů do mikrolitrů.
Zdroj:eretz.cz