Hospodin je můj pastýř, nebudu mít nedostatku. (Žalm 23,1)

Jordánsko zvoleno do Bezpečnostní rady OSN

Jordánsko zvoleno do Bezpečnostní rady OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo 6. prosince 2013 za nestálého člena Rady bezpečnosti OSN na roky 2014 a 2015 Jordánsko, které bylo navrženo blokem arabských zemí poté, kdy se Saúdská Arábie 17. října 2013 bezprecedentním způsobem členstva v Radě vzdala.

Pro Jordánsko hlasovalo 178 ze 193 členských států, 1 hlas byl odevzdán pro Saúdskou Arábii a 4 země se hlasování zdržely. Zástupci zbylých 10 zemí buď nebyli přítomni, nebo nemohli hlasovat kvůli nesplaceným finančním závazkům svých zemí. Ke zvolení byla potřebná dvoutřetinová většina.

Spolu s Jordánskem se novými členy Rady bezpečnosti od 1. ledna 2014 stanou Čad, Nigérie, Litva a Chille.
Rada bezpečnosti má 5 stálých členů (USA, Rusko, Čínu, Francii a Velkou Británii) disponujících právem veta a dále 10 nestálých členů, volených vždy na dvouroční období.

Saúdská Arábie, která původně o členství v Radě bezpečnosti usilovala, se ho vzdala ani ne den poté, kdy byla zvolena. Saúdské ministerstvo zahraničí tehdy obvinilo Radu, že není schopna ukončit občanskou válku v Sýrii a arabsko-izraelský spor, ani uspořádat konferenci, která by z Blízkého východu vytvořila oblast beze zbraní hromadného ničení.

Tato kritika byla považována za nepřímou kritiku USA, které na rozdíl od Saúdů jen zdráhavě podporují syrské povstalce proti režimu prezidenta Bašára Assada.

Saúdové se v nedávné době vyjádřili kriticky i k dohodě 5+1 mocností (USA, Rusko, Čína, Francie, Velká Británie, Německo) s Íránem o jeho jaderném programu a podle některých zpráv se rozhodli dělat na USA nezávislejší zahraniční politiku.

Saúdské vzdání se postu v Radě bezpečnosti OSN následně vedlo k černohumornému závěru – Saúdská Arábie, známá jako absolutní monarchie, kde dochází například k bičování a stínání lidí nebo kde ženy nesmějí ani řídit automobil, byla zvolena členem Rady OSN pro lidská práva.

Zdroj: eretz.cz, foto:statnivlajky.cz


Zpět na zprávy