Hospodin je můj pastýř, nebudu mít nedostatku. (Žalm 23,1) |
Před 3. ročníkem konference „Kristus na kontrolním stanovišti“ (angl. Christ at the Checkpoint) izraelská mimovládní organizace Monitor vydala podrobnou zprávu, která zkoumá zdroje financování této akce a jejich vliv na program konference.
Vedoucí projektu BDS in the Pews (prekl. Hnutí BDS v kostelních lavicích) Jicchak Santis řekl: Náš výzkum ukazuje, že politickým cílem konference je oslabit podporu Izraele ze strany evangelikálních křesťanů ve Spojených státech a jinde ve světě. Dělá to tak, že poskytuje platformu pro delegitimizaci státu Izrael a odmítá jeho historické, náboženské a právní základy.“ Sponzoři konference, organizace Bethlehem Bible College a Holy Land Trust, byli přímo nebo nepřímo financováni vládami USA, Holandska, Velké Británie a významnými náboženskými a vzdělávacími institucemi.
Předchozí ročníky konference z let 2010 a 2012 prosazovaly palestinský nacionalistický program v rámci evangelikální křesťanské církve a zároveň oživily teologická antisemitská témata, jako např. teologii náhrady. Mezi další protižidovská témata, podporovaná konferencemi „Kristus na kontrolním stanovišti“, patří potlačování židovského původu Ježíše Krista a propagování náboženské netolerance, přičemž to, co je nejvíce potřebné, je uklidnit vody v tomto regionu,“ řekl Santis.
Konference nabízí několik exkurzí na kontrolní stanoviště, k „segregační zdi“, do palestinské čtvrtě ve „východním Jeruzalémě“, stejně jako setkání s palestinskými rodinami. Ale nestává se, že by se organizovaly návštěvy židovské čtvrti v Jeruzalémě nebo setkání s izraelskými židovskými rodinami. Navíc, neorganizují ani návštěvy mnohých míst v Jeruzalémě, kde Palestinci spáchali teroristické útoky. Jestliže nepočítáme krátké povrchní setkání s jediným Izraelcem z osady na Západním břehu Jordánu (Judsko a Samaří), hlas izraelského hlavního proudu prakticky chybí. Jediní Židé, se kterými se účastníci konference mohou setkat, jsou tzv. mesiánští Židé.
Pozn. Redaktora BFP: Tato událost byla charakterizována jako otevřené fórum pro hledání společné řeči při usilování o mír na Blízkém východu. Jejím skutečným cílem je však démonizovat Izrael, popřít jeho právo na existenci jako židovského státu a popřít jakékoli legitimní nároky na území.
Zdroj: BridgesForPeace.com (Výňatek z tiskové zprávy nevládní organizace Monitor, 7. 3. 2014)
Foto: Kontrolní stanoviště Hawara nedaleko města Nablus (Haaretz.com, Nir Kafri)
Pozn. překl.: Hnutí BDS (angl. Boycott, Divestment, and Sanctions) se snaží prosadit stažení investic z jakékoli izraelské společnosti nebo finanční instituce, která má vazby na sporná území (Judsko a Samaří), vede kampaň za označování izraelských výrobků z těchto území. Více informací naleznete také v našem článku Kampaň proti izraelskému zboží má svého protivníka.