Hospodin zná cestu spravedlivých, ale cesta svévolníků vede do záhuby. (Žalm 1,6)

Národní park na místě Davidova boje s Goliášem

Národní park na místě Davidova boje s Goliášem

Chirbet Qeijafa nedaleko izraelského města Bet Šemeš, jihozápadně od Jeruzaléma, bude vyhlášen za národní park a plánované sídliště při něm nebude postaveno. V této oblasti – podle Bible – David bojoval s Goliášem.

Takto rozhodla komise města Jeruzalém pro plánování a výstavbu. Národní park se bude táhnout od Beit Natifu na východě po Chirbet Qeijafa na západě a výstavba v jižní čtvrti Ramat Beit Šemeš bude zrušena.

Rozhodnutí je považováno za významný úspěch v Izraeli, jako i za úspěšný výsledek spolupráce mezi Izraelským úřadem pro starožitnosti a Úřadem pro přírodu a parky.

Chirbet Qeijafa (starobylé ruiny na vrchu) je považováno za biblické město Šaraim (1. Sam 17:52, 1. Kron 4:31). Město je silně opevněné a podobné jiným judským městům, která byla postavena v období králů před zničením prvního Chrámu. Na jeho odkrývání pracovali od roku 2007 archeologové Prof. Josef Garfinkel z Hebrejské univerzity a Dr. Saar Ganor z Izraelského úřadu pro starožitnosti.

Na místě se nacházejí tři jedinečné budovy, první svého druhu z judské éry, které se kdy našly. Budovy se datují do desátého storočí před n. l., tj. do období, kdy v Jeruzalémě vládl král David. Garfinkel a Ganor tvrdili, že jedna z budov je skutečně palácem, který obýval král David.

Jeden z představitelů Úřadu pro starožitnosti Raanan Kislev vydal prohlášení vítající to, co nazval „dramatickým“ a bezprecedentním“ rozhodnutím, které stanovuje „politiku plánování, která považuje zachování kulturního dědictví co do hodnoty za stejně důležité, jako je naléhavá potřeba bytových jednotek a rozvoje bydlení.“.

Juval Peled, který vede sekci pro rozvoj v rámci Úřadu pro přírodu a parky, také popřál komisi za rozhodnutí, které „umožní budoucím generacím cítit minulost v scenerii současnosti a porozumět pozadí historického příběhu o boji Davida s goliášem, který má historický význam pro národ na Sionu i pro celý svět“.

Zdroj: Arutz Sheva, 30. 01. 2014

Foto: letecký pohled na vykopávky v Chirbet Qeijafa (Izraelský úřad pro starožitnosti)


Zpět na zprávy