A to svědectví je toto: Bůh nám dal věčný život a ten život je v jeho Synu. (1. Jan 5,11)

Našli zlatý poklad při Chrámové hoře

Našli zlatý poklad při Chrámové hoře

Archeologové z Hebrejské univerzity (HU) v Jeruzalémě uspořádali ráno 9. září 2013 v univerzitních prostorech na vrchu Scopus tiskovou konferenci s hojnou účastí. Jejím obsahem bylo představení nejnovějšího nálezu, nazvaného „Poklad Ophel“, což je sbírka 36 zlatých a stříbrných mincí a velkého zlatého medailonu přiřazeného roku 614 po Kr.

Mince a medailon byly odkryty asi 50 m od jižní stěny Chrámového vrchu, kde Dr. Eilat Mazar, archeoložka ze třetí generace na institutu archeologie HU, vedla pro univerzitu „vykopávky Ophel“ od roku 2009.

Dobře zachovalý, 10 cm dlouhý medailon zavěšený na zlatém řetízku má vyrytý sedmiramenný svícen, šofar (roh na troubení) a pouzdro na Tóru, které podle Mazar sloužilo na uchování starobylého svitku Tóry.

„Bylo to pohřbeno v malé prohlubině v podlaze, spolu s menším zlatým medailonem, dvěma přívěsky, zlatou cívkou a stříbrnou sponou – to všechno se považuje za ozdoby svitku Tóry,“ dodala.

Jestliže byl medailon skutečně ozdobou svitku Tóry, jde o nejstarší archeologický nález tohoto druhu v dosavadní historii. Mazar,  která také vedla vykopávky na blízkém vršku Davidova Města, popisuje tyto nálezy jako „v jedinečné životní příležitosti dech vyrážející“.

„V této oblasti jsme nacházeli mnoho významných artefaktů z prvochrámové periody, z omnoho staršího období v jeruzalémské historii, takže objev zlaté sedmiramenné Menory ze sedmého století n. l. na úpatí Chrámové hory byl úplným překvapením,“ dodala.

Podle datování nálezů a stavu, ve kterém byly nalezeny, Mazar odhadla, že byly opuštěny během Perského obléhání Jeruzaléma roku 614 po Kr. „Poloha předmětů, ve které byly nalezeny, indikuje, že jedna část byla starostlivě ukryta pod zem, zatímco druhá byla ve spěchu zanechána a roztroušena po podlaze,“ řekla Mazar.

Po perském dobytí Jeruzaléma se mnozí Židé vrátili do města a v populaci města vytvořili většinu s nadějí, že získají politickou a náboženskou svobodu. Ale jak perská moc slábla, namísto spojenectví se Židy hledali Peršané podporu křesťanů, až jim nakonec dovolili Židy z jejich hlavního města vyhnat.

„Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se zdá, že nálezy byly určeny jako příspěvek pro novopostavenou synagogu ve městě blízko Chrámového vrchu,“ řekla Mazar. „Co je jisté, jejich mise, jakákoliv byla, byla neúspěšná a vlastníci se nemohli vrátit a posbírat je,“ dodala.

Podle Liora Sandberga, numizmatického specialisty z Archeologického institutu HU, poklad Ophel je pouze třetí sbírkou zlatých mincí nalezených při archeologických vykopávkách v Jeruzalémě. „ Těch 36 zlatých mincí může být datovaných do období vlády různých byzantských císařů, počínaje polovinou 4. stol. n. l. do raného 7. stol. n. l.,“ řekl Sandberg.

Spolu s mincemi byl nalezen také pár zlatých náušnic, zlatem pokrytý stříbrný šesťúhelníkový  hranol a stříbrný prut. Sandberg řekl, že zbytky látky poukazují na to, že předměty byly zabaleny v látkovém měšci.

Místo vykopávek je situováno v rámci Jeruzalémského národního parku okolo zdí Jeruzaléma a je pod správou Rozvojové společnosti pro východní Jeruzalém.

Vykopávky archeoložky Mazarové ve městě Ophel přinesly mnoho zpravodajských titulků, když roku 2012 oznámila objev kanaánského nápisu, o kterém se věří, že jde o nejstarší psaný text, nalezený v Jeruzalémě.

Nález zaujal také izraelského premiéra Benjamína Netanjahua: „Je zajímavé, že 500 let po zničení druhého Chrámu vidíme menoru v originální ilustraci. Toto je historické svědectví nejvyšší výpovědní hodnoty potvrzující pouto židovského národa s Jeruzalémem, s jeho zemí a jeho dědictvím – menorou, šofarem a svitkem Tóry. Podstata židovského národa asi ani nemohla být výstižnější a stručnější (jako je vyjádřena v těchto nálezech). Je to úžasný dar židovskému národu.“

V odpovědi na neočekávaný telefonát ministerského premiéra, Dr. Mazar řekla: „Ne vždy jsme svědky archeologických nálezů, které hovoří příliš jasně. Tato archeologická práce byla vynikající. Byla velmi profesionální. Toto nemůže být popřeno. Osobně vám děkuji. Jsem pohnuta vašim zájmem a angažováním se v starožitnostech a v archeologii.“

Projekt Ophel byl založen roku 2009 Danielem Mintzem a Meredithem Berkmanem z New Yorku. Zahrnuje archeologické vykopávky, zpracování nálezů pro publikování, a také konzervování a přípravu míst nálezů pro veřejnost.

Izraelský úřad pro starožitnosti vykonává na místě konzervační práce a připravuje ho na zpřístupnění pro širokou veřejnost v blíže neurčeném čase.

Zdroj:Jerusalem Post, Arutz Sheva, Ynetnews,

Foto: Nalezený zlatý medailon (Ouria Tadmor)


Zpět na zprávy