10. 4. 2014 14:54 | Jaroslav Kříž
Nebezpečí internetové komunikace
Internet změnil svět. Můžeme klidně mluvit o světě před internetem a po něm. Samozřejmě, že je to úžasný vynález. Jako vše, tak i internet se snaží satan zneužít. Chtěl bych vás upozornit na některá nebezpečí internetové komunikace na různých fórech, chatech a sociálních sítích.
- Písemná komunikace je závažnější než například telefonování. Při telefonování se člověk může méně přetvařovat, při psaní si každou větu nejprve promyslí.
- Každý pastor má zkušenosti s tím, jako lidé padli díky chatování do nemorálnosti – proto pozor!
- Existuje nutkavé psaní, co patří do téže kategorie jako nutkavé prorokování, vyučování a vyjadřování se ke všemu.
- Bůh chce, abychom komunikovali rozumně. Jestliže někdo každých 15 minut oznamuje veřejnosti, co dělá, je nerozumný.
- I za banální komunikací je vzkaz. Cílem je získat důvěru a nachytat oběť. Ve skutečnosti se jedná o potřebu něco sdílet, přesvědčit a vnucovat.
- Nutkavé poučování se projeví tak, že při diskusi napíšete jednu větu a dostanete 20 odpovědí.
- Na sociálních sítích se často prezentují lidé, kteří nemají střízlivý světonázor – je tu prostor pro všechny možné konspirace.
- Nezapomeňte, že každá informace nebo fotka, kterou zveřejníte, může být použita proti vám.
- Speciální kategorií jsou náboženské debaty. Všimněte si, že se velmi nutkavě vyjadřují ti samí lidé. Podívejme se na některé charakteristické znaky:
- často tito lidé nechodí do žádné církve, vypadli z probuzení, standardně pro urazené ego, když nedokázali vycházet v lásce s druhými
- kázání posuzují lidé, kteří nekážou, a nikdo by je neposlouchal
- své argumenty podepírají tím, že se odvolávají na vzdálené autority, vždy s cílem oslabit místní autoritu a ničit Boží dílo
- podobné je to také s chválami – vyjadřují se o nich lidé, které nikdo neposlouchá
Mohli bychom pokračovat. Proto bratři, buďte střízliví, nenechte se nachytat do zbytečných debat a vždy si položte otázku, jaké ovoce donesl ten člověk, který se tak „fundovaně“ vyjadřuje. Znovu a znovu zjistíte, že žádné. Upozorňuji, že je to možné jen v náboženském prostředí. V běžném životě by neuspěli. Pokud by se například někdo chtěl dělat odborníkem v raftingu, první otázka by byla, které řeky už zdolal. Věnujme se raději reálné práci a reálným vztahům, namísto virtuálním. Potom nutkaví mudrlanti zjistí, že žijí mimo reality. Ve zkratce bychom mohli shrnout: Čím větší trud, tím více chatuje.
Zpět na zprávy