A to svědectví je toto: Bůh nám dal věčný život a ten život je v jeho Synu. (1. Jan 5,11)

Richard Wagner se kvůli bojkotu v Izraeli hrát nebude

Richard Wagner se kvůli bojkotu v Izraeli hrát nebude

Vůbec poprvé se v Izraeli mohla hrát o dva týdny hudba Richarda Wagnera. Koncert díl muže, jehož jméno se stalo synonymem německého antisemitismu, se měl konat 18. června 2012 na Tel Avivu univerzitě. V pondělí byl však po rozhořčených protestech zrušen.

Bojkot díl Richarda Wagnera Židé dodržují od roku 1938. Poprvé byl porušen loni, když izraelský komorní orchestr hrál v Německu na wagnerovském festivalu. Během posledních 30let došlo k sérii pokusů o uspořádání koncertů Wagnerovy hudby v Izraeli, ale nikdy kvůli vyvolanému odporu a hněvu veřejnosti - zejména desítek tisíc těch, kteří přežili holocaust  - nebyly úspěšné. Součástí zmíněného připravovaného koncertu měl být celý oddíl skladatelova prací, o co se zatím nikdo ani nepokusil.

Izraelská pobočka centra pro organizace přeživších holocaust ( The Center of Organizations of Holocaust Survivors, COHS sdružuje 52 organizací z celého světa) tento týden naléhavým listem požádala rektora Tel Avivu univerzity Josefa Klaftera, prezidenta Šimona Perese, premiéra Binjamína Netanjahua a ministra školství Gideona Saara o zastavení akce. Koncert označila za znesvětění památky obětí holocaustu a "emocionální mučení přeživších a široké izraelské veřejnosti".

Univerzita v Tel Avivu v pondělí oznámila, že odvolala souhlas s konáním akce v areálu univerzity, když právníka Jonatana Livniho obvinila, že úmyslně zatajil, že má jít o wagnerovský koncert. Livni, který je předsedou wagnerovskému společenství v Izraeli, minulý týden univerzitu požádal o možnost uspořádat koncert klasické hudby pod vedením dirigenta Ašera Fish, avšak aniž by zmínil jaký bude repertoár.

Richard Wagner byl vysoce oceňován Adolfem Hitlerem, který skladatele označil za "mé náboženství". Nacistický vůdce oceňoval jako wagnerovskou patetickou hudbu, plnou odkazů na germánskou pohanskou mytologii a báje, tak i skladatele antisemitismu.

Wagner v roce 1851 napsal esej Židovství v hudbě (Das Judenthum in der Musik), ve které odsoudil "prokletou židovskou spodinu". Pojmy "židovský problém" a "konečné řešení" údajně také pocházejí od Richarda Wagnera, který popsal židovské skladatele jako "srovnatelsné s červy, krmícími se na těle umění".

Wagnerovým zetěm byl Houston Stewart Chamberlain, který napsal nechvalně známé rasistické Základy devatenáctého století (Die Grundlagen des neunzehnten Jahrhunderts).

Zdroj: Eretz.cz (Max Blaustein)

Foto: Richard Wagner

 

Překlad: Tereza Stanková


Zpět na zprávy